Zdravlje
Life » Zdravlje
-
Prirodni vitamini za jačanje imuniteta: Ovih pet napitaka svi možete da napravite sami kod kuće, a preporodiće vaš organizam!
Imunitet je ključan za očuvanje zdravlja, a prirodni vitamini su važan deo strategije jačanja imunološkog sistema. Uzimanje vitamina putem hrane je najbolji način da se osigura adekvatan unos svih neophodnih hranljivih sastojaka.
-
Zašto je šargarepa zdrava? Sadrži vitamine, minerale i vlakna, izvor je antioksidansa, a pomaže i u borbi sa ovim bolestima
Šargarepa je bogata vitaminima, mineralima i vlaknima, a ujedno je i dobar izvor antioksidansa. Napitak sa šargaperom, limetom i đumbirom osnažuje imunitet, a za mnoge je ultimativna namirnica kada je zdravlje u pitanju.
-
Sok od celera - prirodni čistač tela: Zašto treba piti hladno ceđeni, za šta je sve dobar i kad je najviše efikasan?
Celer je jako zdrav, međutim, nije isto što piti hladno ceđeni sok od celera i jesti ga. Hladnim ceđenjem vlakna se uklanjaju i dobija se najveća količina hranljivih sastojaka koje organizam lakše apsorbuje.
-
POMAŽE KOD VARENJA I GLAVOBOLJE: Napravite čaj od đumbira, poboljšajte zdravlje
O blagodetima i zdravstvenim benefitima đumbira odavno se zna, a poznato je i da čisti organizam i poboljšava imunitet, kao i da doprinosi dobrom opštem zdravlju.
-
POSLUŠAJTE REČ LEKARA: Osam praktičnih saveta za opekotine od sunca
Leto je već uveliko tu, a sezona godišnjih odmora je u punom jeku. Upravo ovo je period godine, kada nastaje najveći broj opekotina kože uzrokovanim suncem.
-
REČ LEKARA - Šta je plućna embolija, kako nastaje, koja je terapija?
Plućna tromboembolija je vaskularno oboljenje koje nastaje kao komplikacija venske tromboze (zapaljenje vena uzrokovano ugruškom krvi) i otkidanja tromba (ugruška) koji, zatim, putem cirkulacije dospeva u pluća. U ređim slučajevima embolusi mogu biti i netrombotičnog porekla - septični, masnoća, gas, amnionska tečnost, tumorske ćelije, strano telo i tako dalje.
-
Kasne akne ili bubuljice odraslog doba
Iako smo uglavnom bubuljice vezivali za doba puberteta sve je više slučajeva akni koje je javljaju u adultnom dobu, tj. preko 25. godine. Učestalo nošenje maski tokom pandemije, kao i vlažna sredina ispod samo su jedan od razloga za ovu pojavu.
-
Otiču vam noge? Ove biljke će vam rešiti probleme
U vrelim letnjim danima oticanje nogu postaje problem koji muči veliki broj ljudi. Biljke su tu da vam pomognu da izbacite višak tečnosti iz organizma i poboljšate perifernu cirkulaciju. Takođe, od biljaka se vrlo jednostavno prave i losioni za negu stopala koji će vam pomoći da hodate lako.
-
Reč lekara - Sve o HOBP
Hronična opstruktivna bolest pluća ili HOBP (chronic obstructive pulmonary disease – COPD) je ozbiljna bolest pluća koju karakteriše smanjen protok vazduha u disajnim putevima usled zapaljenskih promena koje dovode do sužavanja lumena bronhija.
-
Da li je kancer mentalna bolest?
U naučnim knjigama za najrasprostranjenije bolesti, kao što su dijabetes, srćane bolesti, visok krvni pritisak, kada pročitate uzrok – piše, nepoznat, rekla je doktorka Bojana Mandić, stručnjak za ishranu, fitoterapiju čija istraživanja prevazilaze okvire standarda Medicinskog fakulteta.
-
Reč psihologa - Kako da nas ne parališe osećaj sramote? Zašto je važno da ga prepoznamo i kako da se s njim izborimo?
Gde je čovek, tu je i sramota. Taj osećaj definitivno nije stran nijednom ljudskom biću, a zašto je važno da ga prepoznamo i sa njim se izborimo, za Life magazin govori Bojana Kučinar, psiholog i psihoterapeut.
-
ATOPIJSKI DERMATITIS: Kako nastaje ovo hronično oboljenje, koji su simptomi, koga pogađa i kako se leči?
Atopijski dermatitis je veoma često, hronično kožno oboljenje koje pogađa decu oba pola i uzrasta. Iako je incidenca ovog oboljenja ranije bila oko 5 odsto, danas je izuzetno česta pojava sa učešćem u populaciji od više od 20 odsto, što znači da svako peto dete u nekom periodu svog odrastanja pati od neke forme ekcema. U začajnom procentu ovo oboljenje prolazi nakon puberteta, ali isto tako može i da nastavi da perzistira tokom celog života, sa epizodama poboljšanja i pogoršanja.
-
D - dimer: Šta znači, zašto je važan, kada i zašto su vrednosti povišene?
Izraz koji smo bezbroj puta čuli od početka epidemije! Aktuelne okolnosti i opšte mišljenje da su vrednosti D-dimera usko vezane i za infekciju virusom SARS-CoV-2, uticale su na to da i skoro svaki običan čovek koristi ovaj pojam. Do pandemije, za njega su znali isključivo pacijenti koji imaju predispozicije ili neka razvijena tromboembolična stanja.
-
Da li se i vi emotivno prejedate?
Sve češće čujemo da su emocije glavni saveznik viška kilograma. Stručnjaci za ovu problematiku kažu da se zove emotivno prejedanje, a da su glavni okidači stres, negativna osećanja, dosada, emotivna neispunjenost, ali i navika.
-
FENOMEN KLINIČKE SMRTI: Kako izgleda putovanje duše dok napušta telo?
Običaj po selima u Srbiji je da kad neko umire, duša krene da putuje, ne treba pričati kako bi ta duša na miru napustila telo, jer u medicini je dokazano da je čulo sluha najpasivnije i uvek poslednje reaguje, objasnila je dr Milena Popović specijalista urgentne medicine u emisiji na Jutjub kanalu Puls zdravlja, dodajući da medicina još uvek nije ispitala fenomen kliničke smrti koji pojedini pacijenti doživljavaju opisujući prolazak kroz tunele i njihove susrete sa preminulima.
-
INTOLERANCIJA NA LAKTOZU: Šta je, koji su uzroci, simptomi, šta je rešenje i u kojoj se sve hrani nalazi?
Intolerancija na laktozu (laktozna netolerancija) je veoma čest poremećaj varenja. Zapravo, smatra se da čak 75 odsto svetske populacije ima problem sa varenjem laktoze!
-
Insulinska rezistencija i ishrana: Šta je uzrok ovog poremećaja, koje namirnice treba izbegavati, a koje konzumirati?
Insulinska rezistencija je poremećaj metaboličkog stanja koji se sve češće javlja, naročito kod žena, a jedan od prvih koraka koji se mora preduzeti kada se radi o ovakvoj dijagnozi jeste redukcija ishrane, koja može biti prilično zahtevna i traži uglavnom strogu disciplinu. Ukoliko se prepusti slučaju, insulinska rezistencija može dovesti do ozbiljnijih bolesti, kao što je dijabetes tipa 2, gestacijski dijabetes ili predijabetes. Zato, ishrana ima veoma važnu ulogu u borbi s ovim poremećajem, a ovo su neke od smernica kako da se zdravo hranite.
-
Kako očistiti jetru? Ovaj postupak ne zahteva mnogo truda, a važan je korak u očuvanju celokupnog zdravlja
Jesen i zima su za mnoge doba kada popuštaju kočnice u ishrani, i kada se otme poneka čašica pića viška, naročito u vreme praznika i naročito sada kada je sezona kupaćih kostima za nama. Međutim, osim što računamo da ćemo kilograme sledeće godine na vreme istopiti, postoje i drugi problemi kojima bi trebalo da se pozabavimo, a jedan od njih je čišćenje jetre. Kao što ćete pokloniti pažnju spremanju kože za hladno vreme, pobrinite se i za to da vaš organizam isprati nastupajuće doba u najboljem mogućem stanju. Jetra je u tom pogledu jako važan faktor i ne zovu je za džabe prečišćivačem i laboratorijom čitavog organizma. Čišćenje jetre tako predstavlja važan korak u očuvanju celokupnog zdravlja, a dobra stvar je što ne zahteva mnogo truda ni vremena.
-
Letnja ishrana je bitna zbog zdravlja i hidratacije: Pažljivo birajte šta unosite u svoj organizam, ove namirnice moraju da budu na trpezi
Letnja ishrana je važna za održavanje optimalnog zdravlja i hidratacije tokom toplih meseci, zato treba pažljivo birati šta unosimo u svoj organizam tokom ovog godišnjeg doba. Ono što bi trebalo da bude osnova letnje ishrane su voće i povrće, jer su bogati hranljivim materijama i vlaknima. Sveže voće poput lubenice, jagoda, kivija i ananasa, uvek je odličan izbor.
-
Moćni lek od aloje i meda za jačanje organizma: Izvrstan je za kožu, preporučuje se kod opekotina, rana i ekcema (VIDEO)
Aloja je sukulentna biljka poreklom iz Afrike, poznata po neverovatnoj lekovitosti!
-
NA PUTU OSLOBAĐANJA OD CIGARETA: Lični otpor, slaba motivacija i nedostatak informacija o manje štetnim izborima
Nezdrava ishrana, učestalo sedenje, pušenje, neusaglašen balans između posla i privatnih obaveza – sve su to izazovi savremenog života koji zahtevaju disciplinu, dobru organizaciju i upornost da bi se prevazišli.
-
NEGA U ZIMSKOM PERIODU: Kako da se pobrinete za vašu kožu kad je izložena hladnoći, vetru, ali i uticaju grejanja?
Kako svaka koža zahteva individualni pristup, kada je njena nega u pitanju, isto tako i različita godišnja doba imaju svoje svojstvenosti. Zima je period kada je naša koža izložena hladnoći, vetru ali i uticaju grejanja. Upravo u ovom periodu dolazi do pogoršanja određenih kožnih bolesti kao što su seboroični dermatitis, rozacea, atopski dermatitis i psorijaza, ali i kod kože koja inače nije problematična dolazi do pucanja, sušenja i iritacije, a posebno sada kada svi dodatno peremo ruke i prskamo ih alkoholom.
-
NIJE SVAKA KIJAVICA ILI KAŠALJ KORONA: Razlikujte prehladu i alergiju od kovida!
Ovih dana se sve preklapa. Mnogi simptomi su slični i nije uvek lako da ih razlikujemo. Ako neko dobije kijavicu, povišenu temperaturu, bol u grlu, mišićima i zglobovima, najpre će pomisliti da ima koronu. Ili je, možda, ipak, samo prehlada? Korona je, naravno, mnogima najveća briga već više od godinu i po dana. Srećom, nije baš svaka kijavica i kašalj korona. Drugi zdravstveni problemi nisu nestali sa epidemijom, i dalje su aktuelni. Svakako, prvo treba isključiti Kovid19!
-
OMIKRON - PETI SOJ VIRUSA SARS CoV-2: Šta se zna o njemu, koji su simptomi, koliko je opasan i kako se ponašati?
Novi soj virusa SARS CoV-2 nazvan po 15. slovu grčkog alfabeta, peti je soj koronavirusa koji je Svetska zdravstvena organizacija – SZO na vanrednoj konferenciji 26. novembra 2021. godine, označila kao soj koji "izaziva zabrinutost" i stavila ga na listu VOC (variance of concern).
-
Ove četiri namirnice moraju da se nađu na vašoj trpezi leti: Sadrže tečnost, vitamine, minerale i prava su 'oaza zdravlja'
Zdravu ishranu je najlakše sprovesti leti, jer su tada pijace pune povrća i voća raznih boja. Nutricionisti kažu da je je upravo tada našem organizmu, zbog visokih temperatura potrebno dosta tečnosti, vitamina i minerala, pa treba birati namirnice koje ih sadrže.
-
PATI UM, PATI TELO: Psihoneuroimunologija, sve više zastupljena u praksi
Naše telo je velika filharmonija kojom diriguje mozak, rekla je doktorka Ljiljana Simić, specijalista psihijatrije u emisiji Jutjub kanala Puls zdravlja.
-
PATI UM, PATI TELO: Psihoneuroimunologija, sve više zastupljena u praksi
Naše telo je velika filharmonija kojom diriguje mozak, rekla je doktorka Ljiljana Simić, specijalista psihijatrije u emisiji Jutjub kanala Puls zdravlja.
-
Poboljšajte svoj imunitet pred zimu: Uz ove savete izbegnite prehladu i grip
Dolazak zimske sezone donosi i povećan rizik od virusnih infekcija. Da biste očuvali svoje zdravlje, Life magazin vam daje nekoliko korisnih saveta koji će vam pomoći da ojačate imunološki sistem i izbegnete neželjene goste u obliku prehlada i gripa.
-
Prekomerno razmišljanje: Zašto se javlja, kako ga zaustaviti i da li je dobro potisnuti svoje misli?
Overthinking ili prekomerno razmišljanje je veoma neprijatno iskustvo. Nemogućnost da se zaustave opsesivne misli može biti zaista iscrpljujuće.
-
Probiotik - zašto je važan za zdravlje?
Upotreba probiotika je u značajnom porastu poslednjih godina što je potpuno očekivano i u skladu sa porastom naših saznanja o značaju probiotika. Danas se zna da uzimanje probiotskih preparata ima sigurno dokazan pozitivan efekat kod pacijenata koji imaju virusima uzrokovano zapaljenje creva koje je praćeno učestalim prolivastim stolicama. Probiotiski preparati su vrlo korisni i kod pacijenata koji imaju tzv. sindrom iritabilnog creva.
-
Prolećni umor - šta su najčešći simptomi, koja je preventiva i kako da poboljšate raspoloženje i vratite dobru energiju
Prolećni umor je stanje umora, malaksalosti i nedostatka energije koje neki ljudi doživljavaju tokom prolećnih meseci. Ovo stanje može biti uzrokovano promenama u našem telu koje se javljaju kada se prelazi sa hladnog i tmurnog zimskog perioda na topliji i sunčaniji prolećni period.
-
REČ LEKARA - SEBOROIČNI DERMATITIS: Kako nastaje, koji su simptomi i kako se leči?
Seboroični dermatitis pripada grupi eritemoskvamoznih dermatoza koje je dosta često, sa incidencom od čak 2-5% u opštoj populaciji. SD predstavlja hronično, neprijatno i vrlo uporno stanje kože, koje ima svoje bolje i lošije faze. Odlikuje se pojavom najčešće žućkastih ljuspica, najčešće masnog izgleda, uobičajeno na koži glave i lica, ali može zahvatati i druge regije tela.
-
REČ LEKARA - SUDAR KOVID 19 I SEZONSKOG GRIPA: Kako da znamo da li imamo grip ili koronu i da li primiti obe vakcine?
Da li je potrebno primiti i vakcinu protiv gripa i vakcinu protiv Kovid 19 ako su dostupne? Kako SZO odlučuje o sastavu vakcine protiv gripa?
-
REČ LEKARA: Da li treba da nas brine delta soj virusa korona?
Od pojave novog virusa korona u decembru 2019. sam virus se dosta izmenio pa smo svedoci pojave različitih sojeva (varijanti) istog virusa koji imaju donekle različite karakteristike.
-
SNAGA BILJA: Čajna mešavina protiv kandide, gljivičnih infekcija u digestivnim i urogenitalnim organima (VIDEO)
Dugo ste pili antibiotike i nakon prestanka uzimanja lekova shvatili ste da patite od neke gljivične infekcije. Ovaj scenario poznat je mnogima. Biljke su tu da pomognu.
-
Smuti sa bananom topi masne naslage: Ova voćka ima brojne benefite za organizam, a još je izvor kalijuma, magnezijuma i vitamina c
Banana je glavni sastojak svakog smutija, a razlog nije samo tekstura i ukus ove voćke. Smuti je poznat kao dijetetski proizvod koji često zamenjuje obrok, pa banana deluje kao logičan izbor, jer ostavlja utisak sitosti. Ipak, banana je tu zbog brojnih benefita koje ima za organizam, tako da vam donosimo neke od glavnih, kao i jednostavne recepte koje možete pripremiti za samo nekoliko minuta i priuštiti sebi zdravu užinu ili obrok.
-
Snaga bilja je velika!
Pet lekovitih biljaka po preporuci Momčila Antonijevića, poznatog i priznatog srpskog narodnog travara.
-
Strepnja, preterana briga: Kad je anksioznost normalna pojava, a kad treba da se zabrinemo?
Anksioznost je nedefinisani strah ili strepnja, a osobe koje osećaju anksioznost često imaju "osećaj da će se desiti nešto loše". Osobe koje pate od anksioznosti često preterano brinu, imaju osećaj slabosti i umora, doživljaj krivice, osećaj manje vrednosti, nemogućnosti kontrole. Neprijatne emocije se manifestuju kroz telesne simptome kao što su: lupanje srca, napetost, glavobolja, osećaj gubitka daha, prekomerno znojenje, vrtoglavice, doživljaj gušenja i bol u grudima.
-
Trend koji opravdava svoju vrednost: Zašto su kokosovo ulje i voda toliko zdravi?
Kokos je tropska biljka koja u poslednje vreme izaziva posebnu pažnju, kako u krugovima koji se bave zdravom ishranom, tako i u industriji lepote. Ova vrlo moćna voćka ima jedinstvenu ljusku, koja kada se otvori prvo nam je dostupna kokosova voda, a zatim i mesnati deo iz koga se cedi kokosovo ulje. Kao što važi i za ostala ulja, neprerađena varijanta je najpogodnija za zdravlje.
-
Uticaj aerozagađenja na zdravlje: Najosetljivije grupe su deca, trudnice i hronični bolesnici
Poslednja analiza uticaja zagađenja na smrtnost u svetu, koju je Globalna alijansa za zagađenje i zdravlje uradila pre dve godine, u Srbiji godišnje na 100.000 stanovnika prevremeno umre 175 stanovnika zbog zagađenja. Iza Srbije se nalazi Gruzija sa 140, Bugarska sa 137, Ukrajna sa 128 i Bosna i Hercegovina sa 125 smrti godišnje. Na Islandu je taj broj 37, a u Irskoj 41.
-
Za zdrav i jak organizam: Ove namirnice štite vašu kožu od sunčevih zraka
Pored toga što adekvatno izabrane namirnice jačaju vaš organizam i pomažu mu da ostane zdrav, neke imaju antioksidansna svojstva, što znači da pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, odnosno u borbi protiv štetnih činilaca koji vrebaju iznutra, ali i spolja.
-
Šta je Sasi voda? Ovaj čarobni napitak pomaže da imate ravan stomak, a uz to je vrlo lekovit!
Svima nam je preko glave trikova za brzo mršavljenje, sigurno ste ih isprobali barem jednom, a ako i ima efekta, uglavnom je kratkotrajan. Sasi voda se u poslednje vreme izdvojila kao napitak koji radi posao i koji će doprineti da vam stomak bude ravan, ali i da izgubite koji kilogram.
-
Šta se dešava sa zdravljem ako idete na spavanje posle 22 sata? Kasni san može da bude direktni 'ubica', ceo organizam je u opasnosti
Moderan način života i ta jedna poruka koja je možda stigla kasno uveče, pa vam je poremetila san, može značajno da utiče na kvalitet života, pokazuju istraživanja. Iako mnogima deluje bezazleno odlaženje u krevet iza ponoći, samo redovan i kvalitetan san, odnosno, onaj između 10 sati uveče i pre izlaska sunca (6 sati ujutru) može da očuva dobro zdravlje i vitalnost.
-
LM i Farmanova preporučuju 5 proizvoda za dobro zdravlje
Telesno, psihičko i društveno blagostanje prava je definicija zdravlja. Da bismo bili u harmoniji sa zdravljem, treba da razmišljamo da sve funkcije u organizmu budu zadovoljene. Za vas danas izdvajamo pet proizvoda koji će vam u tome i pomoći.