Zdravlje
Life » Zdravlje
-
Reč psihologa - Kako da nas ne parališe osećaj sramote? Zašto je važno da ga prepoznamo i kako da se s njim izborimo?
Gde je čovek, tu je i sramota. Taj osećaj definitivno nije stran nijednom ljudskom biću, a zašto je važno da ga prepoznamo i sa njim se izborimo, za Life magazin govori Bojana Kučinar, psiholog i psihoterapeut.
-
Sok od celera - prirodni čistač tela: Zašto treba piti hladno ceđeni, za šta je sve dobar i kad je najviše efikasan?
Celer je jako zdrav, međutim, nije isto što piti hladno ceđeni sok od celera i jesti ga. Hladnim ceđenjem vlakna se uklanjaju i dobija se najveća količina hranljivih sastojaka koje organizam lakše apsorbuje.
-
INTOLERANCIJA NA LAKTOZU: Šta je, koji su uzroci, simptomi, šta je rešenje i u kojoj se sve hrani nalazi?
Intolerancija na laktozu (laktozna netolerancija) je veoma čest poremećaj varenja. Zapravo, smatra se da čak 75 odsto svetske populacije ima problem sa varenjem laktoze!
-
OMIKRON - PETI SOJ VIRUSA SARS CoV-2: Šta se zna o njemu, koji su simptomi, koliko je opasan i kako se ponašati?
Novi soj virusa SARS CoV-2 nazvan po 15. slovu grčkog alfabeta, peti je soj koronavirusa koji je Svetska zdravstvena organizacija – SZO na vanrednoj konferenciji 26. novembra 2021. godine, označila kao soj koji "izaziva zabrinutost" i stavila ga na listu VOC (variance of concern).
-
ATOPIJSKI DERMATITIS: Kako nastaje ovo hronično oboljenje, koji su simptomi, koga pogađa i kako se leči?
Atopijski dermatitis je veoma često, hronično kožno oboljenje koje pogađa decu oba pola i uzrasta. Iako je incidenca ovog oboljenja ranije bila oko 5 odsto, danas je izuzetno česta pojava sa učešćem u populaciji od više od 20 odsto, što znači da svako peto dete u nekom periodu svog odrastanja pati od neke forme ekcema. U začajnom procentu ovo oboljenje prolazi nakon puberteta, ali isto tako može i da nastavi da perzistira tokom celog života, sa epizodama poboljšanja i pogoršanja.
-
NEGA U ZIMSKOM PERIODU: Kako da se pobrinete za vašu kožu kad je izložena hladnoći, vetru, ali i uticaju grejanja?
Kako svaka koža zahteva individualni pristup, kada je njena nega u pitanju, isto tako i različita godišnja doba imaju svoje svojstvenosti. Zima je period kada je naša koža izložena hladnoći, vetru ali i uticaju grejanja. Upravo u ovom periodu dolazi do pogoršanja određenih kožnih bolesti kao što su seboroični dermatitis, rozacea, atopski dermatitis i psorijaza, ali i kod kože koja inače nije problematična dolazi do pucanja, sušenja i iritacije, a posebno sada kada svi dodatno peremo ruke i prskamo ih alkoholom.
-
REČ LEKARA - SUDAR KOVID 19 I SEZONSKOG GRIPA: Kako da znamo da li imamo grip ili koronu i da li primiti obe vakcine?
Da li je potrebno primiti i vakcinu protiv gripa i vakcinu protiv Kovid 19 ako su dostupne? Kako SZO odlučuje o sastavu vakcine protiv gripa?
-
Uticaj aerozagađenja na zdravlje: Najosetljivije grupe su deca, trudnice i hronični bolesnici
Poslednja analiza uticaja zagađenja na smrtnost u svetu, koju je Globalna alijansa za zagađenje i zdravlje uradila pre dve godine, u Srbiji godišnje na 100.000 stanovnika prevremeno umre 175 stanovnika zbog zagađenja. Iza Srbije se nalazi Gruzija sa 140, Bugarska sa 137, Ukrajna sa 128 i Bosna i Hercegovina sa 125 smrti godišnje. Na Islandu je taj broj 37, a u Irskoj 41.
-
SNAGA BILJA: Čajna mešavina protiv kandide, gljivičnih infekcija u digestivnim i urogenitalnim organima (VIDEO)
Dugo ste pili antibiotike i nakon prestanka uzimanja lekova shvatili ste da patite od neke gljivične infekcije. Ovaj scenario poznat je mnogima. Biljke su tu da pomognu.
-
POMAŽE KOD VARENJA I GLAVOBOLJE: Napravite čaj od đumbira, poboljšajte zdravlje
O blagodetima i zdravstvenim benefitima đumbira odavno se zna, a poznato je i da čisti organizam i poboljšava imunitet, kao i da doprinosi dobrom opštem zdravlju.
-
POSLUŠAJTE REČ LEKARA: Osam praktičnih saveta za opekotine od sunca
Leto je već uveliko tu, a sezona godišnjih odmora je u punom jeku. Upravo ovo je period godine, kada nastaje najveći broj opekotina kože uzrokovanim suncem.
-
Za zdrav i jak organizam: Ove namirnice štite vašu kožu od sunčevih zraka
Pored toga što adekvatno izabrane namirnice jačaju vaš organizam i pomažu mu da ostane zdrav, neke namirnice imaju antioksidansna svojstva, što znači da pomažu u borbi protiv slobodnih radikala, odnosno u borbi protiv štetnih činilaca koji vrebaju iznutra, ali i spolja.
-
REČ LEKARA: Da li treba da nas brine delta soj virusa korona?
Od pojave novog virusa korona u decembru 2019. sam virus se dosta izmenio pa smo svedoci pojave različitih sojeva (varijanti) istog virusa koji imaju donekle različite karakteristike.
-
Trend koji opravdava svoju vrednost: Zašto su kokosovo ulje i voda toliko zdravi?
Kokos je tropska biljka koja u poslednje vreme izaziva posebnu pažnju, kako u krugovima koji se bave zdravom ishranom, tako i u industriji lepote. Ova vrlo moćna voćka ima jedinstvenu ljusku, koja kada se otvori prvo nam je dostupna kokosova voda, a zatim i mesnati deo iz koga se cedi kokosovo ulje. Kao što važi i za ostala ulja, neprerađena varijanta je najpogodnija za zdravlje.
-
Strepnja, preterana briga: Kad je anksioznost normalna pojava, a kad treba da se zabrinemo?
Anksioznost je nedefinisani strah ili strepnja, a osobe koje osećaju anksioznost često imaju "osećaj da će se desiti nešto loše". Osobe koje pate od anksioznosti često preterano brinu, imaju osećaj slabosti i umora, doživljaj krivice, osećaj manje vrednosti, nemogućnosti kontrole. Neprijatne emocije se manifestuju kroz telesne simptome kao što su: lupanje srca, napetost, glavobolja, osećaj gubitka daha, prekomerno znojenje, vrtoglavice, doživljaj gušenja i bol u grudima.
-
D - dimer: Šta znači, zašto je važan, kada i zašto su vrednosti povišene?
Izraz koji smo bezbroj puta čuli od početka epidemije! Aktuelne okolnosti i opšte mišljenje da su vrednosti D-dimera usko vezane i za infekciju virusom SARS-CoV-2, uticale su na to da i skoro svaki običan čovek koristi ovaj pojam. Do pandemije, za njega su znali isključivo pacijenti koji imaju predispozicije ili neka razvijena tromboembolična stanja.
-
REČ LEKARA - Šta je plućna embolija, kako nastaje, koja je terapija?
Plućna tromboembolija je vaskularno oboljenje koje nastaje kao komplikacija venske tromboze (zapaljenje vena uzrokovano ugruškom krvi) i otkidanja tromba (ugruška) koji, zatim, putem cirkulacije dospeva u pluća. U ređim slučajevima embolusi mogu biti i netrombotičnog porekla - septični, masnoća, gas, amnionska tečnost, tumorske ćelije, strano telo i tako dalje.
-
Kasne akne ili bubuljice odraslog doba
Iako smo uglavnom bubuljice vezivali za doba puberteta sve je više slučajeva akni koje je javljaju u adultnom dobu, tj. preko 25. godine. Učestalo nošenje maski tokom pandemije, kao i vlažna sredina ispod samo su jedan od razloga za ovu pojavu.
-
Otiču vam noge? Ove biljke će vam rešiti probleme
U vrelim letnjim danima oticanje nogu postaje problem koji muči veliki broj ljudi. Biljke su tu da vam pomognu da izbacite višak tečnosti iz organizma i poboljšate perifernu cirkulaciju. Takođe, od biljaka se vrlo jednostavno prave i losioni za negu stopala koji će vam pomoći da hodate lako.
-
Reč lekara - Sve o HOBP
Hronična opstruktivna bolest pluća ili HOBP (chronic obstructive pulmonary disease – COPD) je ozbiljna bolest pluća koju karakteriše smanjen protok vazduha u disajnim putevima usled zapaljenskih promena koje dovode do sužavanja lumena bronhija.
-
Da li se i vi emotivno prejedate?
Sve češće čujemo da su emocije glavni saveznik viška kilograma. Stručnjaci za ovu problematiku kažu da se zove emotivno prejedanje, a da su glavni okidači stres, negativna osećanja, dosada, emotivna neispunjenost, ali i navika.
-
LM i Farmanova preporučuju 5 proizvoda za dobro zdravlje
Telesno, psihičko i društveno blagostanje prava je definicija zdravlja. Da bismo bili u harmoniji sa zdravljem, treba da razmišljamo da sve funkcije u organizmu budu zadovoljene. Za vas danas izdvajamo pet proizvoda koji će vam u tome i pomoći.
-
Snaga bilja je velika!
Pet lekovitih biljaka po preporuci Momčila Antonijevića, poznatog i priznatog srpskog narodnog travara.
-
REČ LEKARA - SEBOROIČNI DERMATITIS: Kako nastaje, koji su simptomi i kako se leči?
Seboroični dermatitis pripada grupi eritemoskvamoznih dermatoza koje je dosta često, sa incidencom od čak 2-5% u opštoj populaciji. SD predstavlja hronično, neprijatno i vrlo uporno stanje kože, koje ima svoje bolje i lošije faze. Odlikuje se pojavom najčešće žućkastih ljuspica, najčešće masnog izgleda, uobičajeno na koži glave i lica, ali može zahvatati i druge regije tela.