OMIKRON - PETI SOJ VIRUSA SARS CoV-2: Šta se zna o njemu, koji su simptomi, koliko je opasan i kako se ponašati?
Novi soj virusa SARS CoV-2 nazvan po 15. slovu grčkog alfabeta, peti je soj koronavirusa koji je Svetska zdravstvena organizacija – SZO na vanrednoj konferenciji 26. novembra 2021. godine, označila kao soj koji "izaziva zabrinutost" i stavila ga na listu VOC (variance of concern).
U istu kategoriju spadaju i sojevi: Alfa, Beta, Gama i Delta. Poznato je da je Delta soj virusa koji je najrasprostranjeniji na svetu, u istoj kategoriji kao Omikron. Otkriven je u Južnoj Africii sredinom novembra i izazvao je priličnu paniku u Evropi i celom svetu. Za referencu, SZO ima radne definicije za SARS-CoV-2: varijantu od interesa (VOI) i varijantu zabrinutosti (VOC). SARS-CoV-2 -SARS-CoV-2 VOC je varijanta je od globalnog značaja za javno zdravlje zbog:
- povećane prenosivosti ili štetne promene u epidemiologiji COVID-19
- povećane virulencije ili promena kliničke prezentacije bolesti
- smanjene efikasnosti javnozdravstvenih i socijalnih mera ili dostupnih dijagnostikih i terapijskih procedura, lekova i vakcina.
Soj Omikron potencijalno je opasan zbog velikog broja mutacija. Ima najmanje 50 mutacija, a 32 su vezane za "spike" protein, deo virusa koji probija u ljudske ćelije koje ima na šiljastom proteinu, tako da se veruje da postoji povećan rizik od ponovne infekcije kod onih koji su već preboleli Covid-19 i da u izvesnoj meri "zaobilazi" vakcinalni imunitet, kao i da se širi većom brzinom nego dosadašnji sojevi VOC kategorije.
O novom soju Omikron SARS-CoV-2 virusa se za sada zna jako malo. Predsednica Južnoafričkog medicinskog udruženja, rekla je da se pacijenti uglavnom žale na glavobolju, bolove u telu i ekstremni umor i da se radi o mlađim osobama. Prvobitne prijavljene infekcije bile su među studentima univerziteta - mlađim osobama koje imaju blažu bolest. Jedan od pacijenata je bio i dečak od šest godina koji je imao visoku temperaturu i do 40 st.C i ubrzan rad srca.
Za razumevanje nivoa ozbiljnosti varijante Omikron biće potrebno bar nekoliko nedelja i na tome intenzivno rade mnogi naučnici širom sveta.
Šta kaže saopštenje Svetske zdravstvene organizacije?
- efikasnost trenutnih testova: PCR testovi koji se široko koriste otkrivaju i infekciju virusom omikron, slično kao i kod drugih varijanti. Istraživanja su u toku kako bi se utvrdilo da li postoji bilo kakav uticaj na druge vrste testova, uključujući testove za brzo otkrivanje antigena.
- efikasnost vakcina: po preporukama SZO sadašnje vakcine su efikasne i ključne za smanjenje teških bolesti i smrti, uključujući i protiv dominantne cirkulišuće varijante delta.
- efikasnost trenutnih tretmana: postojeći protokoli za lečenje će biti analizirani da bi se procenila njihova efikasnost s obzirom na promene delova virusa u varijanti omikron.
SZO od država traži da urade sledeće:
- poboljšaju napore za praćenje i sekvencioniranje kako bi se bolje razumele cirkulišuće varijante SARS-CoV-2
- da dostave kompletne sekvence genoma i povezane metapodatke u javno dostupnu bazu podataka
- prijave početne slučajeve/klastere/ povezane sa infekcijom VOC-a SZO.
SZO apeluje na države da nastave i poboljšaju efikasne mere javnog zdravlja kako bi se smanjila cirkulacija COVID-19, koristeći analizu rizika na naučno zasnovanim principima.
Pored toga, od vitalnog je značaja da se hitno obezbedi ravnomernija raspodela dostupnosti vakcina protiv COVID-19, kako bi se osiguralo da ranjive grupe, uključujući zdravstvene radnike i starije osobe, dobiju prvu i drugu dozu, uz jednak pristup lečenju i dijagnostici. Sa vanrednog sastanka SZO upućen je apel za stvaranje zajedničkog, globalnog saveza i pravednu raspodelu vakcina, jer je čak 80 odsto vakcina dostupno razvijanijim i bogatijim državama.
Sve države Evropske unije su se složile da se privremeno obustavi vazdušni saobraćaj iz sedam država južne Afrike: Bocvana, Esvatini, Lesoto, Mozambik, Namibija, Južnoafrička republika, Zimbabve i tako prekršile dogovor da neće biti zatvaranja državnih granica. Iz Evropske komisije tvrde da će učiniti sve da drugi cilj ponovljen na sastanku G20 bude ispunjen – da tokom naredne godine 70 odsto celog sveta bude vakcinisano protiv virusa SARS-CoV2. Treba imati u vidu da je u Južnoafričkoj Republici vakcinisano samo 24% stanovništva, a u Africi samo 7%.
Pročitajte još: Da li treba da nas brine delta soj virusa korona?
U Južnoj Africi, prema zvaničnim izveštajima među hospitalizovanim pacijentima trenutno je: 0% vakcinisanih, 65% nevakcinisanih, 35% delimicno vakcinisanih. Vakcinisani za sada imaju iskljucivo asimptomatsku ili blagu infekciju.
SZO apeluje da se preduzmu mere za smanjenje rizika od COVID-19, uključujući proverene mere javnog zdravlja i socijalne zaštite kao što su nošenje maski sa boljom zaštitom, održavanje fizičke distance, poboljšanje higijenu ruku i opšte higijene, poboljšanje ventilacije, izbegavanje loše provetreneh ili pretrpanih prostora i što brža vakcinacija.
Omikron soj se jako brzo proširio na mnoge evropske države koje su prijavile prisustvo ovog soja na svojoj teritoriji: Nemačka, Italija, Danska, Slovačka, Velika Britanija, Holandija, Austrija, Švajcarska, Italija, Portugalija, Grčka. U Holandiji i Nemačkoj je potvrđeno da je Omikron soj detektovan i pre zvaničnog objavljivanja SZO.
U Srbiji, za sada, nije potvrđeno prisustvo Omikron soja koronavirusa.
Oglasile su se i velike farmaceutske kompanije: nemačka Biontek i američka Moderna, oksfordska Astra Zeneka, Johnson&Johnson, koje su saopštile da su potrebne dve nedelje da bi se utvrdilo da li je novi soj virusa otporan na vakcine. U slučaju da je potrebna nova vakcina, ona bi mogla da se razvije u roku od šest nedelja, a prve doze bi mogle da budu isporučene u roku od 100 dana.
Dakle, za sada znamo da Omikron ostaje kao soj koji izaziva značajnu zabrinutost i zahteva izuzetan stepen praćenja, opreza i poštovanja protiv epidemijskih mera.
SZO će nastaviti da pruža i ažurira što više dostupnih informacija koje će biti dostupne na digitalnim i društvenim medijskim platformama SZO.
Autor: Prim.dr Slavica Plavšić, specijalista za plućne bolesti
JOŠ IZ KATEGORIJE
-
REČ LEKARA - Osnovni koraci do lepe, zdrave i negovane kože
-
Prva revija održive mode: Publika uživala u modelima Igora Todorovića, Verice Rakočević i Tamare Jarić
-
Brine o hiljadu kambodžanske dece: Kako je priča Skota Nisona vratila veru u ljude?
-
Zašto su Maldivi i Sejšeli egzotični raj?
-
Filmski festival Merlinka od 9. do 12. decembra u Domu omladine Beograda
-
Izložba Lost landscape Predraga Damjanovića u KvArt BW: Slike, crteži i instalacije iz raznih umetničkih faza
-
REČ LEKARA - Šta je plućna embolija, kako nastaje, koja je terapija?
-
INTERVJU Joškin Šiljan: Ne slušajte ničije savete, nego stvarajte sebe i sve oko sebe
-
Generacijski film o prijateljstvu i ljubavi 'POSLE ZIME' reditelja Ivana Bakrača u bioskopima širom Srbije od 14. aprila
-
NIJE SVAKA KIJAVICA ILI KAŠALJ KORONA: Razlikujte prehladu i alergiju od kovida!
-
Za zdrav i jak organizam: Ove namirnice štite vašu kožu od sunčevih zraka
-
Reč psihologa - Kako da nas ne parališe osećaj sramote? Zašto je važno da ga prepoznamo i kako da se s njim izborimo?