Kasne akne ili bubuljice odraslog doba
Iako smo uglavnom bubuljice vezivali za doba puberteta sve je više slučajeva akni koje je javljaju u adultnom dobu, tj. preko 25. godine. Učestalo nošenje maski tokom pandemije, kao i vlažna sredina ispod samo su jedan od razloga za ovu pojavu.
Šta uzrokuje adultne akne?
Iako dosta slične tinejdžerskim aknama po svom izgledu, ali i terapiji, adultne akne najčešće nastaju zbog hormonskih oscilacija, ali i narušene kožne barijere, koja je posledica neadekvatne ili preagresivne nege, ali i uslova spoljašnje sredine, kao što su zagađenje, hladan vazduh, vetar, vručina ili Sunce. Pitanje ishrane je često kontraverzna tema među dermatolozima, ali sve više aktuelnih istraživanja nalazi vezu sa raznim kožnim stanjima, pa i aknama i nedostacima ili greškama u ishrani. Isto tako upotreba određenih lekova mogu biti razlog ovog fenomena.
Šta su prvi koraci kada se susretnete sa ovim problemom?
Ukoliko se prvi put susrećete sa aknama, važno je da posetite svog dermatologa, kako bi se odradila baterija ispitivanja i na taj način isključili sistemski razlozi, kao što su hormonski dizbalans, insulinska rezistencija i policistični jajnici. Nakon toga Važno je da vašu kozmetiku prilagodite stanju kože, i izbacite sve nepotrebne proizvode koji mogu da je oslabe ili osuše.
Kako ja mogu da sprečim adultne akne?
Prvo, uvek skidajte šminku i ostatke kozmetskih proizvoda pre odlaska u krevet. Potrudite se da dovoljno spavate i da Vam je ishrana izbalansirana i zdrava. Koristite nekomedogenu kozmetiku i izbegavajte ulja i teške proizvode. Nikada ne pipajte lice prljavim rukama, i izbegavajte stiskanje ili ceđenje promena na njemu. Ukoliko postoji sistemski razlog, radite na njegovom rešavanju.
Šta podrazumeva dermatološka terapija?
U zavisnosti od obima problema, da li postoji neki hormonski dizbalans, često i insulinska rezistencija, prvo se leče oni sistemskom terapijom. Potom akne mogu zahtevati upotrebu sistemskih i/ili lokalnih antibiotika, a često se mogu korititi topikalni retinoidi, azelaična kiselina, benzoil peroksid. Pored medikamentozne terapije, važna je i upotreba dermatokozmetskih proizvoda, koji odgovaraju Vašem tipu kože, ali i akni.
Koji su najčešći mitovi kada su akne u pitanju?
Verovanje da su akne posledica loše higijenu je netačno, ali često neskidanje šminke i neadekvatno pranje, može da pomogne nastanak akni kod predisponiranih osoba.
Iako Sunčevi zraci prividno smanjuju probleme sa aknama, zapravo problem samo produbljuju. Suva, dehidrirana i oštećena koža nakon Sunca, samo je sklonija nastanku novih akni.
Koja su dostupna rešenja?
Pored dermatološke terapije i dermatokozmetike, u tretmanu akni, ali i njihovih posledica, koriste se i druge procedure, kao što su laseri, hemijski pilinzi, mikronidling i PRP.
Autor: Dr Jovana Majstorović
O autoru:
Dr Jovana Majstorović, doktorka medicine na završnoj godini specijalizacije iz Dermatovenerologije. Diplomirala na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu 2012. godine. Pripravnički staž završila na Vojnomedicinskoj akademiji, nakon čega se godinama bavila sportskom medicinom i ishranom. Ljubav prema koži napokon ispunjava upisom na Specijalizaciju 2017. godine koju u narednim mesecima i završava. Članica je Evropskog udruženja Dermatovenerologa, kao i Međunarodnog udruženja dermoskopista. Redovno učestvuje na međunarodnim kongresima sa svojim objavljenim radovima. Smatra da je za kvalitetnu, lepu, zdravu i negovanu kožu neophodno raditi i spolja i iz unutra. Upravo koncept holističnog pristupa koži, ali i lepoti nudi svojim pacijentima u ordinaciji na Vračaru.
JOŠ IZ KATEGORIJE
-
NEGA U ZIMSKOM PERIODU: Kako da se pobrinete za vašu kožu kad je izložena hladnoći, vetru, ali i uticaju grejanja?
-
REČ LEKARA: Da li treba da nas brine delta soj virusa korona?
-
INTOLERANCIJA NA LAKTOZU: Šta je, koji su uzroci, simptomi, šta je rešenje i u kojoj se sve hrani nalazi?
-
POSLUŠAJTE REČ LEKARA: Osam praktičnih saveta za opekotine od sunca
-
ATOPIJSKI DERMATITIS: Kako nastaje ovo hronično oboljenje, koji su simptomi, koga pogađa i kako se leči?
-
REČ LEKARA - SUDAR KOVID 19 I SEZONSKOG GRIPA: Kako da znamo da li imamo grip ili koronu i da li primiti obe vakcine?
-
Otiču vam noge? Ove biljke će vam rešiti probleme
-
Zašto je šargarepa zdrava? Sadrži vitamine, minerale i vlakna, izvor je antioksidansa, a pomaže i u borbi sa ovim bolestima
-
OMIKRON - PETI SOJ VIRUSA SARS CoV-2: Šta se zna o njemu, koji su simptomi, koliko je opasan i kako se ponašati?
-
POMAŽE KOD VARENJA I GLAVOBOLJE: Napravite čaj od đumbira, poboljšajte zdravlje
-
Strepnja, preterana briga: Kad je anksioznost normalna pojava, a kad treba da se zabrinemo?
-
Za zdrav i jak organizam: Ove namirnice štite vašu kožu od sunčevih zraka