Zašto je šargarepa zdrava? Sadrži vitamine, minerale i vlakna, izvor je antioksidansa, a pomaže i u borbi sa ovim bolestima
Šargarepa je bogata vitaminima, mineralima i vlaknima, a ujedno je i dobar izvor antioksidansa. Napitak sa šargaperom, limetom i đumbirom osnažuje imunitet, a za mnoge je ultimativna namirnica kada je zdravlje u pitanju.
Pročitajte još: Šta je intolerancija na laktozu?
Nutritivne vrednosti i zdravstvene dobrobiti
Samo jedna šargarepa od 60 grama sadrži: 25 kalorija 5,8 grama ugljenohidrata, 1,7 grama vlakana, 0,9 proteina kalcijum, lutein, beta karoten vitamine E i K, C i A.
Osim vitamina A, šargarepa sadrži i antioksidanse lutein i zeaksantin, a njihova kombinacija može sprečiti staničnu degeneraciju makule, odnosno žutu pegu. Zato je njena konzumacija zaista važna, a osim vida, ona može pomoći i u borbi sa:
rakom prostate - antioksidativni učinci prehrambenih karotenoida - žuti, narančasti i crveni organski pigmenti prisutni u šargarepi i drugom povrću mogu smanjiti rizik od raka. Lutein i zeaksantin dva su primera ovih karotenoida. Pregled studija iz 2015. godine naveo je vezu između ishrane bogate karotenoidima i nižeg rizika od raka prostate.
karcinomom kože - istraživanja ukazuju da određeni nutrijenti mogu biti značajna podrška u zaštiti kože od oštećenja ili čak i pomoć u oporavku već oštećene kože te tako uticati i na smanjenje rizika od razvoja karcinoma kože. U kliničkim ispitivanjima najviše se proveravalo delovanje beta-karotena, zatim antioksidativnih nutrijenata: vitamina A, C, E, selena i cinka.
Pročitajte još: Sok od celera - prirodni čistač tela
leukemijom - u 2011. godini, istraživači su pronašli dokaze da hranjive stvari u ekstraktu soka od šargarepe mogu ubiti stanice leukemije i usporiti ili zaustaviti njihovo napredovanje.
dijabetesom - autori studije u 2018. godini zaključili su da konzumiranje ishrane sa dosta vlakana može pomoći u sprečavanju razvoja dijabetesa tipa 2. Hrana bogata vlaknima takođe može da pomogne osobama sa dijabetesom tipa 2 u upravljanju količine šećera u krvi.
visokim krvnim pritiskom – Saveti su da ljudi u obroke dodaju manje soli ili natrijuma, kao i da jedu više hrane koja sadrži kalijum, poput mrkve. Kalijum pomaže da se opustite, smanjujući rizik od visokog krvnog pritiska i drugih kardiovaskularnih problema.
Osvežavajući eliksir od šargarepe i đumbira
Limeta, šargarepa i đumbir zajedno pomešani stvaraju magični napitak koji ne samo da je osvežavajući, već utiče da se telo napuni vitaminima, mineralima i ostalim hranjivim stvarima.
Sastojci:
2 kašičice naseckanog oljuštenog đumbira
250 ml svežeg soka od šargarepe
125 ml svežeg soka limete
80 ml vode
Priprema:
Kuvajte đumbir u vodi, na srednje jakoj temperature. Kada voda proključa mešajte par minuta i ostavite 10 minuta da stoji. Procedite i sačekajte da se ohladi. U ohlađeni sirup dodajte sok od šargarepe i limete, koji ste prethodno iscedili. Dobro promešajte napitak i držite ga u frižideru.
Autor: Life magazin/24sata.hr
JOŠ IZ KATEGORIJE
-
Skriveni biser Engleske: Pet bajkovitih sela koja morate posetiti na proleće!
-
Šta je Sasi voda? Ovaj čarobni napitak pomaže da imate ravan stomak, a uz to je vrlo lekovit!
-
DECENIJA BEZ VLADE DIVLJANA: 'Večiti dečak' jugoslovenskog rokenrola koji je muzici dao dušu i emociju
-
Mojih 10 omiljenih svetskih destinacija
-
Za zdrav i jak organizam: Ove namirnice štite vašu kožu od sunčevih zraka
-
Lotus Garden u selu Predvorice kod Šapca: Oaza mira, relaksacije i užitka po meri svih hedonista
-
NA PUTU OSLOBAĐANJA OD CIGARETA: Lični otpor, slaba motivacija i nedostatak informacija o manje štetnim izborima
-
'Tu, gde počinje nebo' - Vinarija Despotika: Turističko-hedonistička oaza i za one sa najistančanijim ukusom
-
ATOPIJSKI DERMATITIS: Kako nastaje ovo hronično oboljenje, koji su simptomi, koga pogađa i kako se leči?
-
Uticaj aerozagađenja na zdravlje: Najosetljivije grupe su deca, trudnice i hronični bolesnici
-
Ilija Ristić - fotograf koji gradi karijeru u Njujorku: Imajte veru i zaboravite na strah, ovde se kreativnost i različitost vrednuju!
-
Sok od celera - prirodni čistač tela: Zašto treba piti hladno ceđeni, za šta je sve dobar i kad je najviše efikasan?