Dani gruzijske kulture: Polifono pevanje, igrački nastup, dokumentarni filmovi, izložbe, pravljenje vina u Palati umetnosti Madlena
Kulturni događaj u organizaciji Ambasade Gruzije u Beogradu, održaće se od 2. do 5. marta u Palati umetnosti Madlena. Kroz program koji obuhvata polifono pevanje Narodnog pevačkog ansambla "Herio", igrački nastup Narodnog folklornog ansambla "Abhazeti", kratke dokumentarne filmove o gruzijskoj narodnoj nošnji i vinarskoj tradiciji, kao i izložbe "Tri pisma gruzijske azbuke", jedinstvenih primera gruzijske narodne nošnje i kvevrija za pravljenje vina, biće predstavljena jedinstvena kultura i tradicija Gruzije.
Ovo je prilika da otkrijete kulturu koja je prebogata i jedinstvena, a koja je doprinela svetskoj kulturnoj baštini.
Gruzisko polifono pevanje
ima veoma cenjeno mesto u gruzijskoj kulturi. Višeglasno pevanje, na gruzijskom jeziku, sekularna je tradicija u zemlji čiji su jezik i kultura često bili ugnjetavani od strane osvajača. U Gruziji postoje tri vrste polifonije: složena polifonija, koja je uobičajena u Svanetiju; polifoni dijalog preko bas-pozadine, koji preovladava u regionu Kaheti u istočnoj Gruziji, i suprotstavljena polifonija sa tri delimično improvizovana pevana dela, karakteristična za Zapadnu Gruziju. Upisana 2008. godine na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Gruzijsko pismo
Razvoj gruzijskog pisanog jezika proizveo je tri pisma - mrgvlovani, nushuri i mhedruli - koji su svi ostali u upotrebi i danas. Pisma koegzistiraju zahvaljujući svojim različitim kulturnim i društvenim funkcijama, odražavajući aspekt različitosti i identiteta Gruzije. Sva tri pisma upisana su 2016. godine na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Gruzijski narodne igre
Varnice sa sablji i bodeža igrača koje lete preko scene. Ovde je sve stvarno: goruća strast, neverovatna brzina, preciznost i moć. Gruzijske narodne igre zadivljuju svojim sjajem, neverovatnom vatrom, raskošnim kostimima i preplitanjem istorije sa umetnošću. Pružaju neverovatno veliko zadovoljstvo i publici, i samim igračima.
Metoda pravljenja vina u kvevriju
Ovo se praktikuje širom Gruzije, posebno u seoskim zajednicama gde se uzgajaju jedinstvene sorte grožđa. Kvevri je zemljana posuda u obliku jajeta koja se koristi za pravljenje, odležavanje i čuvanje vina. Tradicija vinarstva upotrebom kvevrija definiše stil života lokalnih zajednica i čini neodvojivi deo njihovog kulturnog identiteta i nasleđa. Upisana 2013. godine na Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva.
Autor: Life magazin
JOŠ IZ KATEGORIJE
-
Sto godina od rođenja Duška Radovića: Jubilej se obeležava lutkarskom predstavom 'Kad je bio mrak'
-
Izložba Neka se igraju deca po ulici sa tvojim očima u okviru projekta Remix Comix od 28. oktobra u Distriktu
-
Salcburško pozorište lutaka - magija u stvarnosti: Raskošna scenografija, jake emocije i bogat repertoar - iskustvo koje morate doživeti
-
Delo 'Works in silence' njujorške koreografkinje Lucinde Childs izazvalo veliku pažnju na Festivalu savremenog plesa i performansa
-
Umwelt na listi londonskog Gardijana, a 8. septembra u Ateljeu 212
-
Otišao je gospodin, umetnik - Masimo Savić: Umesto reči o njemu, biram pesme!
-
Promocija knjige 'Hram belih konja' slikara Miše Kravceva
-
ŽIVOT JE ONO ŠTO NAM SE DEŠAVA, DOK PRAVIMO PLANOVE ZA ŽIVOT: Kultne izjave Džona Lenona, koji je ubijen pre 41 godinu u Njujorku!
-
Audicija za upis u Baletsku školu i stipendije za mlade talente
-
Na današnji dan rođen je Čarls Bukovski: Poznat po eksplicitnom i sirovom književnom izrazu, a ovo su neki od njegovih najpoznatijih citata!
-
Francuski Nacionalni centar za film i pokretne slike podržao filmski projekat Narodna drama! Mirjana Karanović: Ponosna sam
-
Retrospektiva filmova Marka Reće u Jugoslovenskoj kinoteci: 'Prozori života' kroz 16 dugometražnih i kratkih ostvarenja